دنیای دیجیتال

بزرگترین تامین کننده تراشه جهان با صرف ۱۰۰ میلیارد دلار به دنبال رفع کمبود است

بزرگترین تامین کننده تراشه جهان با صرف ۱۰۰ میلیارد دلار به دنبال رفع کمبود است

بزرگترین تامین کننده تراشه جهان با صرف ۱۰۰ میلیارد دلار به دنبال رفع کمبود است

در میان کمبود تراشه بزرگ ، بزرگترین ریخته گری قرارداد جهان ، TSMC ، گفت که ۱۰۰ دلار هزینه می کند طی سه سال آینده میلیارد دلار افزایش یابد تا ظرفیت تأسیسات تولیدی خود افزایش یابد. دیوار استریت ژورنال می گوید که این میزان سرمایه گذاری نه تنها یک رکورد برای شرکت است ، بلکه برای صنعت نیز یک رکورد محسوب می شود. TSMC طرحهای تراشه ارسال شده توسط شرکتهای بزرگ فناوری مانند اپل (که بزرگترین مشتری ریخته گری است) ، MediaTek ، Intel ، AMD و سایر شرکتها را دریافت می کند.

TSMC در نگهداری مشکل دارد. مطابق با خواسته های تراشه مشتری های خود

با تشکر از تقاضای روزافزون برای تراشه های ۵G همراه با کمبود تراشه جهانی ، TSMC نتوانسته است قطعات کافی برای تأمین نیازهای مشتریان خود تولید کند. در نامه ای به مشتریان خود که توسط ژورنال خوانده شد ، مدیر عامل شرکت C.C. وی نوشت که TSMC حتی در حین استفاده از پارچه های خود با سرعتی بیش از ۱۰۰٪ نتوانسته است به خواسته های مشتریان خود برسد. مدیر اجرایی در این نامه گفت که این شرکت قبلاً استخدام هزاران کارمند جدید را آغاز کرده و برنامه هایی را برای توسعه ظرفیت تاسیسات تولیدی خود با ساختن کارخانه های جدید آغاز کرده است.

تحلیلگر New Street Research پیر فرراگو خاطرنشان می کند که ۱۰۰ میلیارد دلاری که TSMC برای صرف بیش از سه سال در نظر دارد دو برابر مبلغی است که در طول قبلی هزینه کرده سه سال. روز پنجشنبه ، این شرکت دلیل خود را برای دو برابر کردن هزینه های خود با بیان اینکه “TSMC با مشتریان ما همکاری نزدیک می کند تا نیازهای آنها را به روشی پایدار برطرف کند” ، توضیح داد. در ابتدای سال جاری ، ما به شما گفتیم که هزینه های سرمایه ریخته گری در سال جاری بیشتر از زمانی که شرکت آماده حمل تراشه های ۳ نانومتری در سال آینده خواهد بود ، در محدوده ۲۵ تا ۲۸ میلیارد دلار خواهد بود.

سال گذشته ، TSMC تراشه های تولید شده با استفاده از گره فرایند ۵ نانومتری را که از Apple A14 Bionic شروع می شود ، راه اندازی کرد. گره پردازش کوچکتر است ، تعداد ترانزیستورهایی که می توانند در یک میلی متر مربع قرار بگیرند بیشتر است و باعث می شود اجزای سازنده قدرتمندتر و با مصرف انرژی بیشتری کار کنند. ساخت خطوط جدید برای تولید تراشه های ۳ نانومتری کار بسیار گران قیمتی است. همین ماه نوامبر گذشته ، TSMC ساختار ۳ نانومتری خود را در پارک علمی تایوان جنوبی (STSP) تکمیل کرد.

این رقابت همچنین هزینه های نقدی را نیز توسط مشت اینتل اخیراً اعلام کرده است که از سال ۲۰۲۴ ۲۰ میلیارد دلار برای ساخت دو کارخانه تراشه سازی جدید در ایالات متحده هزینه خواهد کرد. اینتل که زمانی می بالید که سه سال از رقبای خود پیش افتاده است ، اکنون خود را از نظر کارخانه هایی مانند TSMC و سامسونگ می داند از گره فرایند در برش آنها – edge تراشه ها سامسونگ ، دومین ریخته گری بزرگ قرارداد جهان ، قصد دارد ۱۱۶ میلیارد دلار تا سال ۲۰۳۰ برای تنوع بخشیدن به تولید تراشه های خود ، شلیک کند. Globalfoundries ، ریخته گری قرارداد در ایالت ها ، می گوید که سرمایه خود را برای افزایش ظرفیت دو برابر می کند.

صحبت از تامین کنندگان نیمه هادی ایالات متحده ، TSMC در حال ساخت یک کارخانه تراشه سازی در آریزونا که هزینه آن ۱۲ میلیارد دلار برای شرکت خواهد بود. این کارخانه باید در سال ۲۰۲۴ با تولید ۲۰۰۰۰ ویفر ۱۲ اینچی در هر ماه به بهره برداری برسد. امکانات این شرکت در ایالات متحده تراشه های ۵ نانومتری را از بین می برد. مشکل این است که تا سال ۲۰۲۴ ، تراشه های پیشرفته با استفاده از گره فرایند ۳ نانومتری با آزمایش ۲ نانومتر ساخته می شوند. دو کارخانه آینده اینتل در ایالات متحده نیز در آریزونا ساخته می شوند.

کاهش وابستگی ایالات متحده به تولیدکنندگان تراشه آسیایی از اهداف این هدف بوده است. دو دولت گذشته در ایالات. با این حساب ، برنامه زیرساختی رئیس جمهور جو بایدن ۲.۳ تریلیون دلار ۵۰ میلیارد دلار برای صنعت نیمه هادی اختصاص داده است.

کمبود تراشه یک مسئله جدی است به همین دلیل کارخانه های ریخته گری مایل به صرف هزینه های کلان برای ایجاد امکانات تولید جدید هستند. اواخر ماه گذشته ، رئیس جمهور شیائومی ، وانگ شیانگ هشدار داد که کمبود تراشه می تواند باعث افزایش شرکت شود قیمت تلفن های آن . با توجه به اینکه این شرکت به عنوان تولیدکننده ارزش شناخته می شود ، این کمبود در صنعت تأثیر بسیار زیادی دارد.

 

مشاهده
iPad Pro 2021 را فراموش کنید - شیائومی در حال کار بر روی یک تبلت فوق العاده است
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.